با هفت پیغام خطای مرورگرها آشنا شوید

هفته نامه عصر ارتباط: جستجو در فضای اینترنت و مرور سایت های مختلف صرف نظر از کیفیت و سرعت اتصال اینترنت با مرورگر مورد استفاده، به برخورد با پیغام های خطایی مانند 404 و یا 502 منتهی می شود. مطمئنا از این اعداد نمی توان به علت رخ دادن خطا پی برد، مگر اینکه با کدهای خطا و مفهوم آنها آشنا باشید.

خوشبختانه کدهای خطا به صورت یک استاندارد درآمده و در مرورگرهای مختلف مفهوم آنها ثابت و یکسان است و با یک بار دانستن مفهوم آنها می توان در هر کجا و صرف نظر از موقعیت به برطرف کردن مشکل به وجود آمده یا حداقل یافتن علت خطا پرداخت.

در این متن به توضیح مفهوم هفت عدد از مشهورترین پیغام های خطای مرورگرها خواهیم پرداخت؛ خطاهایی که مطمئنا تا به امروز بارها و بارها به آنها برخورده اید و شاید تنها چاره کار را در راه اندازی مجدد روتر خود یا اعتراض به ISP مورد استفاده دانسته اید.

پیغام Page Not Found

یکی از مشهورترین پیغام های خطای اینترنت با کد 404 و پیغام صفحه ای پیدا نشد (Page Not Found) است. این پیغام به این معنی است که مرورگر با سایت و سرور میزبان آن ارتباط برقرار کرده اما سرور قادر به یافتن محتوا یا صفحه درخواستی شما نبوده و به همین دلیل با پیغام خطای 404 به مرورگر پاسخ داده است.

بررسی هفت پیغام خطای شناخته شده مرورگرها

دلایل زیادی ممکن است برای بروز این خطا وجود داشته باشد که از آن جمله می توان به لینک اشتباه یا حذف محتوای درخواستی اشاره کرد. خیلی از سایت های مشهور برای جلوگیری از خروج کاربران از محیط سایت و مواجهه با صفحه نه چندان خوشایند خطای 404، صفحه پیغام اختصاصی خود را طراحی کرده و در مواجهه با چنین مشکلاتی با نمایش آن به مرورگر پاسخ می دهند.

  10 سرویس مفیدی که گوگل آن‌ها را تعطیل کرد

پیغام خطای (Bad Gateway (502

بررسی هفت پیغام خطای شناخته شده مرورگرها

برخورد با این پیغام خطا چندان معمول نیست اما هر گاه با آن مواجه شدید بدانید سروری که به عنوان گذرگاه میان درخواست شما و سرور پاسخ دهنده قرار گرفته، پاسخی نامعتبر از سرور مقصد دریافت کرده است. در بیشتر اوقات بروز این مشکل به محیط خارج از رایانه شما و به سرورهای قرار گرفته میان کاربر و سرور پاسخ دهنده مرتبط می شود و در نتیجه کاری از دست تان برای برطرف کردن آن برنخواهد آمد. در مواردی نیز کوکی ها یا کش نامعتبر می تواند به بروز خطای 502 منجر شود که در این حالت تنها با پاک کردن داده های مرورگر و تلاش مجدد برای اتصال به سرور یا سایت می توان مشکل را برطرف کرد.

پیغام (Service Unavailable (503

بررسی هفت پیغام خطای شناخته شده مرورگرها

این پیغام خطا در زمانی نمایش داده می شود که فعالیت سایت مد نظرتان با مشکل مواجه شده باشد اما سرور میزبان آن همچنان به پاسخگویی ادامه می دهد. مشخص است که در این حالت نیز برای رفع مشکل اتصال به سرور یا سایت کاری از شما ساخته نیست. اگرچه در موارد معدودی که پیغام به صورت DNS –  Service Unabailable Failure  نمایش داده می شود، ممکن است منشاء بروز خطا روتر یا DNS انتخابی باشد که می توان با راه اندازی مجدد روتر یا تغییر DNS این مشکل را برطرف کرد.

پیغام Connection Timed Out

بررسی هفت پیغام خطای شناخته شده مرورگرها

همانطور که از معنی پیغام خطا نیز می توان حدس زد، نمایش آن به این معنی است که درخواست ارسال شده توسط کاربر در زمان مقرر پاسخ داده نشده است. از دلایل این خطا می توان به پاسخگویی نامناسب سرور مقصد، به هم ریختن تنظیمات روتر یا مشکل در اتصال اینترنت اشاره کرد. از آنجایی که رد این پیغام خطا اطلاعات اضافی در مورد علت بروز خطا داده نمی شود، برای پی بردن به علت آن باید سایت دیگر سر بزنید. اگر سایت های دیگر باز شدند خطا از سرور پاسخ دهنده نشأت گرفته و در غیر این صورت مشکل از روتر یا اتصال اینترنت خواهد بود.

  چگونه اکانت اینستاگرام خود را پاک کنیم؟

پیغام Unable to Connect

بررسی هفت پیغام خطای شناخته شده مرورگرها

این خطا در صورتی رخ می دهد که مرورگرتان قادر به رسیدگی به درخواست شما به دلیل بروز مشکل در سایت یا سرور مقصد نباشد. بر هم خوردن تنظیمات دیواره آتشین یا پروکسی نیز می تواند به جلوگیری از دسترسی مرورگر به سایت مد نظر منجر شود. در این صورت می توان با غیرفعال کردن دیواره آتشین یا تغییر تنظیمات پروکسی به حل مشکل پرداخت. همچنین برای اطمینان از خرابی یا سلامت یک سایت بهتر است از سرویس هایی مانند ISUP استفاده کنید. علت بروز خطای Server Not Found نیز شبیه به خطای Unable to Connect است، با این تفاوت که سایت یا سرور مد نظر شما اصلا وجود ندارد.

اخطار در مواجهه با آدرس های خطرناک و مضر

بررسی هفت پیغام خطای شناخته شده مرورگرها

نمایش اخطار در زمان مواجهه با سایت های مشکوک یا مضر یکی از بخش های تازه اضافه شده به مرورگرهای مدرن به شمار می آید. از دلایل نمایش این پیغام خطا می توان به جعلی بودن سایت و جایگزینی آن با سایت اصلی اشاره کرد؛ روشی که هکرها از آن برای به دست آوردن کلمه های عبور کاربران استفاده می کنند. همچنین در صورتی که سایت مد نظر در لیست سیاه سایت های مرورگر قرار گرفته باشد، مراجعه به آن با نمایش پیغام خطای مذکور همراه خواهد بود.

پیغام خطای تایید اعتبار سایت

این نوع پیغام خطا که در محتوای آن کلمه Certificate وجود دارد، زمانی نمایش داده می شود که مرورگرتان قادر به تایید مالک واقعی سایت با استفاده از SSL نباشد. در زمان برخورد با این نوع خطا توصیه می شود به سرعت از سایت مد نظر خود خارج شوید؛ چرا که ممکن است مراجعه به آن با به خطر افتادن حریم خصوصی شما همراه باشد. البته ممکن است این پیغام خطا به دلیل استفاده سایت از گواهینامه های اشتراکی SSL یا گواهینامه های اختصاصی سایت نیز ناشی شود، در نتیجه اگر به شکل 100 درصد به سایت مد نظر خود اطمینان دارید می توانید با خیال آسوده از کنار این پیغام خطا عبور کنید.

  راه های پس گرفتن پول در خرید ناموفق اینترنتی

منبع : چه نیوز

امتیاز شما

مطالب پیشنهادی

keyboard_arrow_up